Megjelent egy németországi videó az Interneten, ami mostanra bejárta az egész magyar online sajtót is és már több millióan látták.
Egy intézkedő rendőr borul ki, több, balesetet fotózó járművezetőn, Németországban.
Odahívja őket a baleset közvetlen közelébe, majd kéri őket, nézzék meg, fotózzák le a sérülteket. Az érintettek természetesen megszégyenülnek. Ezek után a rendőr meg is bünteti őket.
Első látásra a sajtó, az emberek természetesen igazat adnak a rendőrnek, ami jogos is.
(bár pont a sajtó részéről tűnik álszentnek a dolog)
Érdemes jobban belegondolni a dolog hátterébe.
Az ember alapvetően kíváncsi lény. A baleset, haláleset egy olyan rettegett pszichológiai negatív élmény, ami sokak elméjét foglalkoztatja.
(nem véletlen sikeresek egyébként a horrorfilmek is)
Hiszen amit nem ismerünk, attól félünk, viszont kíváncsiak is vagyunk rá. Ezt az érzést már a gyermekkorunkból is ismerhetjük.
Amikor történik egy tömegkatasztrófa, vegyük például az új HBO-n futó sorozat miatt, most igen „felkapott Csernobili katasztrófát, vagy akár 9/11-et, akkor az emberi pszichében elindul ez a folyamat, ami egy késztetésig fajul.
(Nem tudsz nem odanézni)
Innen már csak egy lépés, hogy le is fotózod és a mai korban, mivel adott a lehetőség hajlamos vagy rá, hogy másoknak is megmutasd.
A mai korban, amikor mindenkinél ott lapul a kamerás mobiltelefon, teljesen érthető, ha a katasztrófaturizmus soha nem látott méreteket ölt.
De hol a határ???
Azt gondoljuk, hogy ez nem személyiségi jogi kérdés kell legyen egy egészséges pszichikummal rendelkező egyénnél, hanem nyilvánvalóan etikai kérdés.
Érdemes elválasztani két dolgot:
A gépjármű roncsokon túl, aki konkrétan áldozatokat, sérülteket fotóz, az bőven túlmegy az etikai határon minden szempontból.
Ám az, ha egy baleset, vagy tűzeset, ne adj isten bármilyen tömegkatasztrófa esetén sokan kamerás mobilt ragadnak, azt nyilván sokan, véleményünk szerint álszent módon elítélik, de ők is ezt teszik/tennék.
Ám, amikor a másik oldalról, otthonról a kanapéban hírt olvasnak az emberek, akkor egy 3 – 5 soros cikkhez minden esetben elvárnak fotót is.
(Ezt a médiaoldalak nézettségi számai igazolják vissza. Ezek tények.)
Az emberi psziché ősidők óta szeretne belelátni dolgokba, amiktől fél és örül, hogy nem vele történt. Ez tudatalatti vágy, ami szóban persze tagadható.
Ezzel a néhány sorral csupán arra akartunk rávilágítani, hogy a videón látható események valóban tanulságosak, a rendőri intézkedés érthető, ám globálisan vizsgálva azért elgondolkodtató.
Amikor késztetést érzel arra, hogy egy balesetet, roncsot fotózz, akkor ezzel ne veszélyeztesd magadat és a közlekedés többi résztvevőjét.
Mindig tartsd be az etikai határt és ne feledd, Te is lehetsz a fényképezőgép túloldalán.
A segítségnyújtás pedig állampolgári kötelességed. Elmulasztását nagyon komolyan szankcionálják!
MEGOSZTOM: