Spanyolországban büntetni kezdték azokat, akik az interneten megosztják a traffipaxozó rendőrök helyzetét. Például a Waze GPS alkalmazás lehetőséget biztosít a felhasználóknak, hogy figyelmeztessék egymást a rendőrök sebességmérő ellenőrzéseiről. A spanyol rendőrök most már bírságot szabnak ki azokra, akik ilyen figyelmeztetéseket tesznek közzé, hivatkozva a bűnözés és terrorizmus elősegítésének tilalmára.
A Google Maps is átvette a Waze-től a traffipaxok jelzésének funkcióját, ami nagy „segítség” az autósok számára. Azonban több országban, beleértve Spanyolországot is, jogellenes ezeknek az információknak a megosztása, akár sebességmérő eszközökről, akár közúti ellenőrzésekről van szó. A spanyol Coruna városban két személyt büntettek meg azért, mert megosztották a rendőrök helyzetét – írta a Közlekedésbiztonság.hu.
Az egyik esetben egy népszerű telefonos alkalmazásban, a másikban pedig egy WhatsApp-csoportban történt a figyelmeztetés megosztása. A spanyol rendőrök a büntetéseket arra a jogszabályra hivatkozva szabták ki, amely tiltja a hatóságok és azok képviselőinek személyes és szakmai adatainak közzétételét.
A rendőrök szerint a traffipaxok helyzetének leleplezése csupán a gyorshajtóknak segít elkerülni a bírságot, valamint bűnözőknek és terroristáknak, hogy kikerüljék a közúti ellenőrzéseket.
A Corunában történt bírságolások után Spanyolország-szerte elkezdtek fokozottan fellépni a traffipaxok leleplezőivel szemben.
Az Infostart beszámolója szerint a magyar rendőröknek is problémát okoz a Waze alkalmazás. Berzai Zsolt, az ORFK balesetmegelőzési osztályvezetője elmondta, hogy Magyarországon évekkel ezelőtt megszüntették a mobil traffipaxok helyzetének előzetes közlését. Ennek célja, hogy a bűncselekményt elkövetők ne kerülhessék el a büntetést.
„A szolgáltatás hamis biztonságérzetet ad azoknak, akik gyorsan szeretnek közlekedni. A rendőrség ma már nem csak fix sebességmérő kapuknál és rendőrség feliratú autókból méri a sebességet. A legmodernebb eszközöket használják, amelyekkel menet közben mérik a szemből érkezők sebességét olyan civilnek látszó személygépkocsikban, sőt, néha kamionokban is, amelyekről még a tapasztaltak sem mondják meg, hogy rendőrségi járművek” – idézte az Infostart az alezredest.
Európában egyébként Németországban, Ausztriában és Franciaországban is tilos a traffipaxozó rendőrök helyzetének megosztása.