Az új KRESZ-t boncolgatva folyamatosan jelennek meg vélemények az Interneten. Vitézy Dávid is közzétett a Facebookon egy pontokra szedett tömör véleményezést, aminek valóban vannak átgondolandó felvetései.
Vitézy Dávid szerint félkész és ellentmondásos az új KRESZ-tervezet
Éles kritikát fogalmazott meg a frissen közzétett KRESZ-tervezettel kapcsolatban Vitézy Dávid. A közlekedési szakember Facebook-oldalán részletesen végigvette azokat a pontokat, amelyeket átgondolatlannak, károsnak vagy egyszerűen életszerűtlennek tart. Megítélése szerint a dokumentum legjobb esetben is félkész, és komoly társadalmi vitára lenne szükség, mielőtt bármilyen formában bevezetnék.
hirdetés
Vitézy elismeri: a tervezetben vannak előremutató elemek, de ezek mellett számos olyan szabály is megjelent, amelyek szerinte kifejezetten a városi közlekedést nehezítik, miközben az autós forgalomnak kedveznek.
Sebesség: autópályán gyorsítás, városban szigor
A kritika egyik központi eleme a sebességhatárok átalakítása. Miközben a javaslat lehetőséget adna arra, hogy autópályákon a jelenlegi 130 km/órás limit fölé emeljék a megengedett tempót, addig a gyalogosokra és kerékpárosokra új, merev korlátozások vonatkoznának.
A tervezet szerint lakott területen belül, nem úttesten vezetett kerékpáros létesítményen legfeljebb 20 km/órával lehetne haladni, ami Vitézy szerint különösen abszurd az elválasztott, városi kerékpárutakon. Ennél is furcsábbnak tartja azt az előírást, amely a gyalogos felületeken közlekedők számára legfeljebb 10 km/órás sebességet engedne meg, ami akár a futást is korlátozhatná.
Úgy látja, a szabályozás logikája nehezen védhető: miközben nagy sebességek nyílhatnak meg az autósok előtt, addig a lassabb, védtelen közlekedőket aránytalanul kötnék meg.
Járdán parkolás: visszalépésnek tartja
A tervezet a járdán parkolást is szélesebb körben engedné meg, sőt, bizonyos esetekben alapértelmezetté tenné. Vitézy szerint ez nem előrelépés, hanem a városi közterek további lepusztulását eredményezné.
Különösen problémásnak nevezi, hogy a járdán parkoló járművek megengedett össztömegét 2000 kilogrammról 3500 kilogrammra emelnék, anélkül, hogy bárki felmérte volna a járdák teherbírását. Emellett bevezetnének egy úgynevezett „egy perces szabályt” is, amely szerint utascsere céljából legfeljebb egy percre ott is meg lehetne állni, ahol ez egyébként tilos.
Vitézy szerint ez a gyakorlatban szinte ellenőrizhetetlenné tenné a szabálytalanságokat, hiszen a hatóságnak bizonyítania kellene, hogy az autós túllépte az egy percet.
-
Ne maradj le új videónkról
Palackok repkedtek az M3-ason: elszabadultak az indulatok
Buszmegállók, kerékpársávok: papíron rugalmas, a valóságban káosz
Hasonlóan életszerűtlennek tartja azt a szabályt is, amely egy percre megengedné a megállást buszöbölben vagy kerékpársávon, feltéve, hogy az nem zavarja a forgalmat. Vitézy szerint nagyvárosi környezetben ez egyszerűen nem kivitelezhető, és csak további konfliktusokat szülne.
Parkolóautomaták: vissza a múltba?
A tervezet lehetővé tenné, hogy a parkolási jogosultságot ne csak digitálisan, hanem a szélvédő mögött elhelyezett igazolással is lehessen bizonyítani. Ez Vitézy szerint szembemegy azzal az iránnyal, amelyet Budapest már kijelölt: a főváros júliustól kizárólag rendszám alapú, digitális mobilparkolást engedélyez.
Úgy véli, ezzel a javaslat lényegében visszahozná a parkolóautomaták korszakát, amit a főváros éppen az ellenőrizhetőség javítása és a visszaélések visszaszorítása miatt próbál lezárni.
A védtelen közlekedők terhei nőnének
Külön fejezetben bírálja a bérelhető elektromos rollereket érintő szigorításokat. A kötelező bukósisak előírását aránytalannak tartja, amely szerinte ellehetetlenítené a mikromobilitás egyik működő formáját. Bár több rolleres szabályozással egyetért, ezt a lépést túlzott állami beavatkozásnak látja.
Ugyanígy abszurdnak nevezi azt az előírást, amely lakott területen kívül, rossz látási viszonyok között láthatósági ruházathoz kötné a gyalogos közlekedést. Szerinte ez nem a gyengébbek védelmét szolgálja, hanem inkább az autós felelősségét csökkenti.
A fülhallgatók használatának – bizonyos esetekben történő – tiltását is életszerűtlennek tartja, mondván: miközben a gyalogosokat ilyen módon korlátoznák, az autókban egyre nagyobb érintőképernyők és figyelemelterelő eszközök maradnának megengedettek.
Zebra: kiüresedhet a gyalogos elsőbbség
A tervezet egyik legvitatottabb pontja Vitézy szerint az a szabály, amely a gyalogostól elvárná, hogy csak akkor lépjen le a zebrára, ha meggyőződött arról: az érkező jármű biztonságosan meg tud állni, vagy szemkontaktussal egyértelmű visszajelzést kapott a sofőrtől.
Úgy véli, ez sűrű városi forgalomban gyakorlatilag ellehetetleníti a gyalogos elsőbbség gyakorlását, és kiüresíti a zebra intézményét.
Összegzés: vitára lenne szükség, nem kampányra
Vitézy Dávid szerint a tervezetben vannak olyan elemek – például a villamosok gyorsabb haladásának lehetősége vagy a kerékpáros utcák bevezetése –, amelyek évek óta napirenden vannak, és valódi előrelépést jelenthetnek. Ezek azonban további pontosítást igényelnek.
Összességében úgy látja, a KRESZ-javaslat jelenlegi formájában nem érett a bevezetésre. Valódi szakmai és társadalmi egyeztetésre lenne szükség, nem pedig kampányidőszakban zajló gyors döntésekre. Külön problémának tartja, hogy a tervezetet Lázár János saját politikusi felületén tették közzé, miközben szerinte a véleményezési rendszer adatkezelése sem átlátható.
Ezért azt javasolja, hogy a szakmai szervezetek – köztük a BKK és a Budapest Közút – ne csak a kormányzatnak küldjék el észrevételeiket, hanem azokat nyilvánosan is osszák meg.
Szerinte egy valóban betartható, hosszú távon működő új KRESZ megalkotására egy következő kormányzati ciklusban, nyugodt szakmai környezetben lenne esély – ha a cél valóban a biztonságosabb és átláthatóbb közlekedés, nem pedig egy új kampánytéma felépítése.




















