Sok-sok tévhit kering a témában a Neten és sokan jogosan rettegnek tőle, hogy egyszer elcsapnak egy nagyobb vadat a közutak valamelyikén.
Szögezzük le:
Milyen esetben felel a VADÁSZTÁRSASÁG a keletkezett károkért?
Akkor bizonyosan, ha nem kérvényezte a vadveszélyt jelző tábláknak a kihelyezését az adott útszakaszon, valamint ha vadászat közben etetőket helyeztek el az út 300 méteres körzetében és a vad az útra szaladt.
(az utóbbit nem lesz könnyű bizonyítani)
Milyen esetben felel az adott KÖZÚTNAK A KEZELŐJE a keletkezett károkért?
Amennyiben kérvényezve lett a vadásztársaság által, de nem lettek kihelyezve a vadveszélyt jelző táblák, valamint ha autópályán sérült, vagy nem létező kerítés esetén betéved a vad a pályaszakaszra.
És végül a legfontosabb: Milyen esetben felel AZ AUTÓS, azaz a gépjármű vezetője?
Amennyiben a vadveszélyt jelző táblát figyelmen kívül hagyja, azaz nem csökkenti a sebességet.
Nos, ez nagyon nehezen bizonyítható. Ugyanis a megfelelő sebesség megválasztása egy sötét éjszakai erdős részen, akár 20 km/h is lehet.(szívás)
Vadveszélyt jelző táblát egyébként akkor helyeznek ki, ha a veszély több, mint 100 méteren belül fennáll.
Fontos, hogy amennyiben módod van rá, akkor különösen éjjeli, nehéz látási viszonyok esetén, lehetőség szerint az országút helyett az autópályát válaszd, mert ebből a szempontból ott nagyobb biztonságban vagy. Az útdíj összege jóval kevesebb, mint amekkora szívással és esetleges anyagi áldozatokkal járhat egy ilyen gázolás.
Na persze, főleg az M1-sel aztán marha jól járok…
Baj esetén a szabály
Vaddal történő ütközés esetén mindenképpen ki kell hívni a rendőrséget, illetve értesíteni kell az illetékes vadásztársaságot, mert közlekedési balesetnek számít. A vad az állam, illetve a vadásztársaság tulajdona, eltulajdonítása lopásnak minősül.
Elképesztően elenyésző esetekben szokták őket értesíteni.
Van olyan eset is, amikor mindenki megtett minden tőle telhetőt, tehát az autós is mérsékelt sebességgel közlekedett és a vadásztársaság is megfelelt a szabályoknak. Ilyen esetben közös teherviselés történhet.
Amennyiben az autónak van élő casco biztosítása, akkor természetesen a biztosító téríti meg az autón keletkező kárt.
Óvatosan vezessetek és ne vegyétek félvállról a vadveszélyt jelző táblákat, különösen így ősszel, mikor a legtöbb ilyen baleset történik.
Egyre gyakoribb a vadelütés, de mi a teendő, ha megtörténik az eset, vagy ha elütött állatot látunk
MEGOSZTOM: