Van egy apró kapcsoló a műszerfalon, melyet mostanság egyre többet használunk. De sajnos nem mindig jókor.
Az ősz előrehaladtával és a tél közeledésével a hajnali órákban és este, sőt akár nap közben is egyre többször köd telepszik a tájra. Ilyenkor jelentősen romlanak a látási viszonyok, amin az első, illetve hátsó ködlámpa bekapcsolásával javíthatunk. De pontosan mikor használhatjuk a ködfényszórót?
Nos, a KRESZ-ben a témával kapcsolatban mindössze ennyi olvasható: „Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják”.
Magyarul csak abban az esetben szabad bekapcsolni a ködlámpát, ha arra a látási viszonyok romlása miatt ténylegesen szükség van. Elvileg semmi sem tiltja a ködlámpa lakott területen belül történő használatát, ezt azonban értelemszerűen érdemes inkább elkerülni.
Sűrű ködben a távolsági fényszórót nem érdemes használni, ilyenkor a tompított fényszóró és a ködlámpa együttes használata ajánlott. Ha mögénk érkezik egy autós társunk, akkor a hátsó ködlámpát ildomos lekapcsolni, hogy azzal hosszú távon ne zavarjuk a mögöttünk haladót. Ha pedig mi érünk utol valakit, akkor nyugodtan lekapcsolhatjuk az első ködlámpát, hogy azzal ugyancsak ne zavarjuk az előttünk haladót.
Ha a látási viszonyok nem indokolják a ködlámpák nappali/éjszakai használatát, akkor a rendőrök akár 30 ezer forintos bírságot is kiszabhatnak a bekapcsolt ködlámpával közlekedőkre.
Forrás: http://hvg.hu/cegauto/20171020_kodlampa_segithet_vakithat_es_30_ezer_forinttal_is_buntethetik
MEGOSZTOM: