A gyorshajtások miatt kiszabott bírságösszeg az elmúlt öt év alatt
elérte a 112 milliárd forintot, amiből több mint 24 milliárd forintnyit nem fizettek be a megbüntetett járművezetők és üzemben tartók.
– derül ki a Vezess által az Országos Rendőr-főkapitányságtól (ORFK) kikért adatokból.
A Vezess azt vizsgálta, milyen trükkökkel próbálkoznak az autósok, hogy megússzák a fizetést, vagy legalább ne a teljes összeget tudják behajtani rajtuk.
Úgy hallottuk, egyesek azzal trükköznek, hogy 5000 forintnál kisebb összeget levágnak a befizetendő bírságukból, és csak a maradékot fizetik be. Meglehetősen pitiáner húzásnak tűnik, ám amikor az ORFK-tól konkrétan azt kérdeztük, hogy ha valaki a 30 ezres bírságcsekkéből (ami a leggyakoribb büntetési tétel volt az elmúlt öt évben) csak 25 100 forintot fizet meg átutalással, akkor mi történik a büntetéséből fennmaradó 4900 forinttal, ezt válaszolták:„Abban az esetben, ha a kiszabott 30 000 forint bírságból 25 100 forintot fizet meg az érintett, a fennmaradó 4 900 forint végrehajtására – megfelelő jogszabályi rendelkezés hiányában – nincs mód. A 25 100 forintot részbeni teljesítésnek kell tekinteni, annak megfizetése nem minősül szabálytalannak vagy érvénytelennek, ezért visszautalására nem lehet törvényesen intézkedni és a Szabs. tv. 12. § (1) bekezdésére figyelemmel a helyszíni bírságot, illetve a pénzbírságot nem lehet elzárásra átváltoztatni. A fennmaradó 4 900 forint tekintetében a végrehajtás elévül.”
– írta meg a portál, akiknek kérdésére a rendőrség nem tudta megmondani, hogy például a 2023-ban kiszabott bírságok közül mennyinél fordult elő az összegnek csak részbeni teljesítése.
A Belügyminisztériumot és az adóbevételekért felelős Pénzügyminisztériumot is megkereste a Vezess, miért van ez így, de egyelőre nem kaptak választ.
LETAROLTA A BUSZ:
Letarolta egy kanyarodó busz hátulja a parkoló autó oldalát Soroksáron