A gyorshajtóktól gyakran hangzik el az az érv, hogy „sietnem kellett”, a valóság azonban egyértelműen azt mutatja, felesleges kockáztatni.
Lassan másfél éve, hogy élesedett a fixen telepített traffipax-rendszer, azaz a VÉDA, ami a balsetek megelőzését és a gyorshajtók kiszűrését hivatott szolgálni. Ez idő alatt közel 500 ezer esetben szabott ki bírságot a rendőrség, ami milliárdos nagyságrendű „bevételt” jelent.
A hétköznapokban viszont gyakran tapasztaljuk azt a jelenséget, hogy a traffipaxhoz közeledve az autósok lelassítanak a megengedett legnagyobb sebességre, majd amitn „átértek alatta”, ismét gyorsítani kezdenek. A gyorshajtás büntetése (30 ezertől 300 ezer forintig) így megúszható, ugyanakkor nem ez az egyetlen oka annak, hogy a KRESZ tiltja azt.
Nagyobb sebességnél ugyanis sokkal könnyebben elveszíti a sofőr a kontrollt az autó felett, így egy szempillantás alatt is komoly baleset történhet. Elég csak az M7-es autópályán összetört és kiégett Lamborghinire gondolni. Életveszélyes játék, a legfőbb érv az autósok részéről azonban a gyorshajtáskor az, hogy „sietnem kellett”. A Portfolio ezért készített egy táblázatot, amelyből egyértelműen látszik, mennyire nem éri meg a gyorshajtás.
Ha 50 kilométert kell megtennünk, akkor a 135 km/h-ra helyett még 250 km/h-s sebességgel is csupán 11,07 percet nyernénk, de ha az ennél „általánosabb” 160-170 km/h-ra gondolunk, akkor is csak 5-6 percethozhatunk be a késésből.
Természetesen minél nagyobb távolságot kell megtennünk, annál inkább érződik a gyorshajtás hatása – de még ekkor sem nagyon. Ha egy Szeged-Budapest távolságot akarunk megtenni az M5-ösön, akkor konstans 160 km/h-val haladva is csak 13-17 percet nyernénk. Ha pedig egy Sopron – Szeged távot akarunk autópályán megtenni, 130 km/h-ra helyett 160 km/h-val haladva 22-26 perccel rövidebb idő alatt tehetjük meg az utat. Tényleg megéri ennyi idő miatt az életünket kockáztatni?
Forrás: http://hvg.hu/cegauto/20171106_gyorshajtas_sebesseg_mennyi_idot_nyerhetek
MEGOSZTOM: