A közigazgatási szabálysértések szankciói fokozatosak és első helyen a figyelmeztetés áll. A súlyosnak minősített közlekedési szabálysértések – mint például gyorshajtás, ittas vezetés, leállósáv használata – esetén azonban egyből bírságol a rendőr.
Jelenleg tárgyalja a parlament a közigazgatási szabálysértések szankcióit tartalmazó törvényjavaslatot. Ez azzal zárul, hogy a szankciók alkalmazásáról a kormány intézkedik majd. Nos, ez a rendelet-tervezet került most fel a kormány honlapjára és ebből emeljük ki a közlekedési szabálysértésekre vonatkozó részt.
A közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló törvénytervezet – a fokozatosság elvét figyelembe véve – öt szankciót ismer. Ezek a következők: figyelmeztetés, közigazgatási óvadék, közigazgatási bírság, tevékenység végzésétől történő eltiltás és végül az elkobzás.
A bírság tehát a harmadik fokozat. Először csak figyelmeztet a hatóság, és ha egy éven belül nem követ el újabb szabálysértést az illető, akkor újra indul a szankciósor. Ellenben ha egy éven belül másodszor is vét az, akinek már van egy figyelmeztetése, akkor nem bírságot, hanem közigazgatási óvadékot kell fizetnie. Ez abban különbözik a bírságtól, hogy ha a kiszabásától számított egy éven belül nem követ el újabb szabálysértést, akkor visszakapja a pénzét. A harmadik szankció csak a bírság.
Az életet és testi épséget veszélyeztető súlyos közúti szabálysértéseknél viszont azonnal fizetni kell (a hatóságnak nincs mérlegelési jogköre), tehát elmarad az első két, enyhébb szankció. Ezeket határozza meg a rendelettervezet.
Az említett közúti szabálysértések a következők:
- a gyorshajtás,
- a be nem kötött biztonsági öv,
- a piros jelzésen való áthajtás,
- a vasúti átjárón való áthaladás szabályainak a megsértése,
- az ittas vezetés,
- a behajtani tilos zónába való behajtás,
- a kötelező haladási irány semmibe vétele,
- valamint az autópályán a leállósáv jogosulatlan használata.
Forrás: http://www.napi.hu/magyar_gazdasag/autosok_figyelem_kemeny_birsagolas_kezdodik.647771.html
MEGOSZTOM: