Dr. Herpy - Jogi vélemény:

Hírek
Sokba kerülhet sorsukra hagyni a járműveket
Sokba kerülhet sorsukra hagyni a járműveket
Hirdetés

Az utóbbi időben egyre gyakrabban lehet találkozni az út szélén hagyott járművekkel, amelyek néha még a gyorsforgalmi utak leállósávjában is ott maradnak. Augusztus elsején lezárult egy rendelettervezet társadalmi egyeztetése, amely felhatalmazza a közútkezelőket arra, hogy hogyan járjanak el, ha elhagyott járművet találnak a felügyeletük alatt álló utakon – írja a Közlekedéstudományi Intézet (KTI) honlapja.

A rendelet majd meghatározza, hogy mikor lehet elszállítani az ilyen járműveket az útról, figyelembe véve, hogy azok veszélyt jelentenek-e a közlekedésbiztonságra, illetve milyen mértékben akadályozzák az úton végzett munkákat és ellenőrzéseket.

Hirdetés

Elképesztően balesetveszélyes példa:

Legalább egy hónapja vesztegel a leállósávban az M5-ön egy autó. Senkit nem zavar…

Mi is és más média is nem győzi hangsúlyozni, hogy az autópályák leállósávjában mennyire veszélyes tartózkodni első sorban saját testi épségünk, másodsorban pedig a balesetveszély okozása miatt. Nos, egyik olvasónk már október közepén jelezte felénk hogy egy fekete autó az M5 bevezető szakaszán vesztegel és már akkor megjegyezte, hogy hetek óta áll fenn ez az állapot.

Az új szabályozás szerint a közútkezelők azonnal elszállíthatják azokat az autókat, amelyek veszélyes helyen vesztegelnek, illetve az autópályák leállósávjából két órán belül elvihetik a járműveket. Ha egy autó akadályozza az úton végzendő munkákat, 24 órán belül el kell távolítani. Ugyanez érvényes azokra a járművekre is, amelyek például gyorsforgalmi utak melletti műszaki öblökben, főút menti útpadkákon vagy mellékutak forgalmi sávjaiban állnak. 72 órával az észlelés után pedig azokat is elszállíthatják, amelyek ugyan nem a fentebb említett helyeken vesztegelnek, de akadályozzák a közúti ellenőrzéseket – áll a KTI oldalán.

Hirdetés

Az autók elszállításának költségeit minden esetben a tulajdonosnak kell majd megfizetnie. A rendelet, amelynek tervezete itt elérhető, részletesen szabályozza az elszállítás dokumentálásának módját is.

Amennyiben az autó üzembentartója nem érhető el, a közútkezelő megpróbálja felkutatni, és ha a jármű külföldi rendszámú, az elszállítás tényét a közútkezelő honlapján is közzéteszik. Az elszállított autókat csak a költségek rendezése után lehet visszakapni, és ha senki sem jelentkezik értük, 90 nap elteltével elárverezik őket, vagy hulladékként kezelik a szabályok szerint.


Minket követhetsz 😉


Partnerünk

Országos Rendőr-főkapitányság
A biztonságosabb közutakért…

Megnyertük

2022-ben oldalunk nyerte meg
“AZ ÉV PÉLDAÉRTÉKŰ KÖZLEKEDÉSBIZTONSÁGI TÁRSADALMI FELELŐSSÉGVÁLLALÓJA” díjat

2022. Május 11., Művészetek Palotája

Hirdetés