Több levelet kaptunk a témában az utóbbi időben, ezért tegyük tisztába azt, hogy miért nem kapsz büntetőpontot a kiszabott bírság mellé abban az esetben, ha nem állít meg a rendőr.
Ennek egy nagyon egyszerű oka van és szándékosan nem bonyolítjuk túl a cikket, pedig lehetne bőven cizellálni.
Röviden tehát,
Ha nem állítanak meg, akkor objektív felelősségvállalás alapján kapsz, pl. gyorshajtásért, vagy egyéb, az objektív felelősségvállalás alapján kiszabható szabálysértések egyikéért bünetetést, mint a gépjármű tulajdonosa/üzembentartója
(ez azt jelenti, hogy a hatóság számára nem ismert az autót vezető személye, de különösebben nem is érdekli őket)
akkor közigazgatási bírságot szabnak ki az autó üzembentartójára / tulajdonosára.
RÁ PONTOT NEM OSZTHATNAK KI, HISZEN NEM BIZONYÍTOTT, HOGY Ő VEZETTE AZ AUTÓT ÉS A PONTOT A SOFŐRNEK SZÁNJA A HATÓSÁG, NEM PEDIG A TULAJDONOSNAK / ÜZEMBENTARTÓNAK.
Amennyiben viszont megállít a szabálysértés észlelése után a rendőr, például a nagyon gyakori civilrendőrös akciójuk keretében, akkor a rendőri intézkedés alkalmával helyszínen történő szabálysértési bírságot szabnak ki, ami mellé jár a büntetőpont az autót vezető személynek.
Fontos, hogy létezik az üzembentartó mögöttes felelőssége is. Ez azt jelenti, hogy ha a gépjárművet használó személy nem fizeti ki a bírságot, akkor annak megfizetésének kötelezettje az üzembentartó / tulajdonos lesz.
Így lehet mentesülni a közigazgatási bírság fizetése alól:
Amennyiben igazolod, hogy a szabálysértés időpontjában nem állhatott a te használatodban az autód (pl. ellopták, már eladtad, vagy a használatba vevő teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatával igazolni tudod, hogy te nem vezethetted éppen akkor), akkor mentesülhetsz a bírság kifizetése alól.
Egy másik eset az egyik olvasónk kedvéért:
Koccanásos, személyi sérülés nélküli baleset történik. Semelyik fél nem hív rendőrt, a vétkes elismeri a felelősségét. Nyilván nem fogják őt megbüntetni és büntetőpontot sem kap.
Amennyiben mondjuk a vétlen fél ragaszkodik bármi okból, akár a lelki nyugalma miatt a rendőrhöz és kihívja,
akkor a rendőrség meg fogja a vétkes felet büntetni tehát szabálysértési bírságot fog kiszabni, NEM OBJEKTÍV felelősségvállalás alapján, hiszen rendőri intézedés történik!
Sőt természetesen a szabálysértés súlyához megfelelő büntetőpontokat is meg fogja kapni a vétkes sofőr.
Hamarosan ehhez hasonló ügyek tucatjaival foglalkozunk az újonnan induló autosjog.hu portálunkon. Kövesd itt!