A Kormányablakok, a szinte minden szakágban érezhető munkaerő hiány miatt, valamint a szabadságok miatt egy ideje a szokásosnál is terheltebbek. Legalábbis mi így érezzük és olvasónk is erről számolt be.
Egy olvasónk nem szeretett volna az elektronikus eljárással bajlódni, úgy döntött, kivárja a sorát, pedig rém egyszerű elintézni online egy autó eladás bejelentést.
13:47-kor húzott sorszámot, „gépjármű ügyek” ügycéllal.
25 várakozó fő szerepelt a cetlin, amit egészen 3 órán át markolászott, mire szólították. Maga az ügyintézés 3 perc volt.
Felhívjuk a figyelmeteket, hogy nagyon sok ügy már elektronikusan is intézhető, amennyiben rendelkeztek ügyfélkapuval.
Amennyiben eladsz autót, azt köteles vagy 8 napon belül bejelenteni. Ez a saját biztonságodat is sok szempontból szolgálja.
Megteheted tehát online is, itt:
Ide kell eljuss, ügyfélkapus bejelentkezés után:
A természetes személy tulajdonos elektronikus úton is intézheti az eladás bejelentését, amennyiben a tulajdonátruházó (eladó) a gépjármű kizárólagos tulajdonosa és a tulajdonszerző (vevő) a gépjármű tulajdonjogát teljes egészében megszerzi.
Hány napon belül kell bejelentened a jármű eladásának tényét?
A jármű tulajdonjogában bekövetkezett változás bejelentését – a változástól számított nyolc napon belül – a tulajdonátruházó a tulajdonjog változásáról készült teljes bizonyító erejű magánokirat vagy annak másolata, postai vagy elektronikus úton történő megküldésével, illetve benyújtásával teljesíti.
Mi a következménye, ha nem jelentem be eladóként a jármű eladását?
Amennyiben az új tulajdonos (vevő) a bejelentési kötelezettségét elmulasztja, vagy nem teljesíti és az eladás bejelentése sem történt meg, a nyilvántartás szerinti tulajdonost (eladót) terheli a gépjárműadó fizetési kötelezettség, valamint a járművel kapcsolatos egyéb (pl.: autópálya használati díj, parkolási díj, pótdíj, közigazgatási bírság kiszabására irányuló eljárás) eljárásokat az eladóval szemben fogják megindítani.
Mi történik, ha bejelentettem a gépjármű eladásának tényét, de az új tulajdonos azt nem íratta a nevére?
Az eladás bejelentésének nyilvántartásba vételét követően, az eljáró közlekedési igazgatási hatóság figyelemmel kíséri, hogy az új tulajdonos 15 napon belül átíratta-e a járművet. Amennyiben nem, úgy az adásvételi szerződést megküldi a vevő lakóhelye, székhelye (telephelye) szerint illetékes Kormányablaknak/okmányirodának, mely hatóság az új tulajdonos bejelentésének elmulasztása esetén intézkedik a jármű forgalomból történő kivonásáról. Az okmányiroda ezzel egy időben az adóhatóságot is értesíti, tekintettel arra, hogy a jármű vevőjének illetékfizetési kötelezettsége is keletkezik.
Mi történik akkor, ha a tulajdonjog változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokirat nem tartalmazza a kötelező tartalmi elemeket?
Ha a magánokirat nem felel meg a meghatározott tartalmi követelményeknek, azt a közlekedési igazgatási eljárásban történő felhasználás céljából joghatás kiváltására alkalmatlannak kell tekinteni. Ez esetben a változás bejelentésére irányuló közlekedési igazgatási eljárásban az eljáró hatóság a nyilvántartásba történő bejegyzést elutasítja, egyben felszólítja az ügyfelet az e rendeletben meghatározott tartalmi követelményeknek megfelelő teljes bizonyító erejű magánokirat benyújtására, valamint felhívja az ügyfél figyelmét a késedelmes bejelentés jogkövetkezményeire.
Forrásrészletek: magyarorszag.hu
MEGOSZTOM: