Cikksorozatot indítottunk a múlt héten, melyekben egy neve elhallgatását kérő mentősofőr gondolatait írjuk le! Itt olvashatod!
Leírtuk és a Lehel téri esettel bemutattuk hogy sok autós nagyon nehezen reagálja le a mögötte haladó mentőt.
Most újabb levelet kaptunk, amit leközlünk, bízva abban hogy sokan okulnak belőle:
” Itt egy példa arra, hogy milyen lassan szokták az emberek eldönteni, hogy mi is a helyes cselekedett egy ilyen helyzetben.
Ismét rengeteg kolléga mondhatja, hogy ezek mindennapos esetek. Sajnos ebben egyet kell értenünk.
A 7-8 másodperc reakcióidő ilyen helyzetekben teljesen átlagos, pedig kellő odafigyeléssel ezt akár a felére is lehetne csökkenteni. Ez esetben a videón látható résznél sem kellene a mentőnek állóra fékeznie.
Persze sok kolléga elmondhatja, hogy a 8 másodperc késés nem számít sokat, inkább érjünk oda biztonságban. Ezzel is egyet kell, hogy értsek, nem ezen a 8 másodpercen fog múlni. Még ha egy vonulás alatt 4-5 ilyenbe bele is szalad az ember, az sem több fél percnél.
Viszont 8 másodperces reakcióidővel autó volánja mögé ülni…
Nagyon sokan elfelejtik, hogy ha meghallják a szirénát mi is a teendő! A lehető leggyorsabban fel kell mérni, hogy a megkülönböztető jelzést használó jármű honnan érkezik és merre tart. A legtöbbjük, mint sok autós is, ezt az index segítségével tudatja a körülötte haladókkal.
Éppen ezért nagyon fontos erre odafigyelni, hogy ha a szirénázó jármű használja az indexet, akkor sávot szándékozik váltani és ennek legfőbb oka, ha a közeli kereszteződésben be akar kanyarodni.
Ha megfelelően használjuk a tükröket, és jól mérjük fel a helyzetet, akkor nem fogjuk hirtelen irányváltásra vagy fékezésre kényszeríteni, és nem fogjuk feltartani ezeket a járműveket.
Tehát ami a legfontosabb, ha meghalljuk a szirénát, hogy megállapítsuk honnan érkezik a jármű.
Ha nem szemből érkezik, akkor elnézünk először balra (!!!), mert a kereszteződésben a balról érkező van közelebb, majd jobbra és végül a tükrökbe.
Ez maximum 2-3 másodperc és még 1-2 másodperc, mire a forgalomhoz igazodva cselekszünk. Ez összesen 3-5 másodperc, a sofőr rutinjától függően.
Ha épp állunk a pirosnál, mint ahogy a videón és mögöttünk érkezik a megkülönböztető jelzést használó jármű, akkor szép lassan elindulhatunk be a kereszteződésbe a keresztforgalomtól függően, figyelve arra, hogy ne okozzunk balesetet.
Ezzel egyidejűleg a sáv szélére húzódva könnyen utat nyithatunk. Sokan azonban elkövetik azt a hibát, hogy ilyenkor főleg oldalra húzódnak és nem mennek eléggé előre, így ha már 3-4 autó áll mögöttük, nekik nem lesz elég helyük a lehúzódásra.
Íme a videó:
Nézem azokat a videókat, amiket német vagy angol kollégák raknak fel és ámulok, hogy mekkora különbség van a mentalitások között. Aztán mindent visszavezetek a frusztrációra.
Amikor személyautóval közlekedek az utakon azt látom, hogy sok ember versenyként éli meg a közlekedést és valamilyen elégedett sikerélmény tölti el, ha nem engedi maga elé a másikat,
ha át tud még menni a sárgán vagy a felette átváltó piroson és az jut eszembe, hogy elég csak egyszer hibázni.
Remélem ezt is megérte leírnom és sokan elolvassák majd! Segítsétek egymást az utakon és a hatóságok munkáját! ”
– Egy, a neve elhallgatását kérő mentős –
MEGOSZTOM: