Mentősofőri vélemény a Lehel téri esetről és az autósok viselkedéséről. Érdemes terjeszteni, javuljon a kultúra! (VIDEÓ)

Levelet kaptunk egy mentősofőrtől, aki szeretne inkognitóban maradni, de megvan a véleménye erről, a Lehel téri szituációról, amiről néhány hete tettünk közzé egy bejegyzést és úgy általában az autósok kék villogósokhoz való viszonyáról…

Ha még nem csatlakoztál, katt ide!
ÖSSZ CSOPORT TAG + KÖVETŐ SZÁM
TÖBB MINT 10.000


Szögezzük le az elején:
Annak van elsőbbsége, akinek meg is adják. A figyelmetlenségen kívül más hibát nem vétett a Mercis a KRESZ szerint. Neki elsőbbséget kell adnia, de csak akkor, ha egyértelműen észleli a megkülönböztető jelzést használó járművet. Ráadásul a megkülönböztető jelzést használó jármű vezetőjének meg meg kell győződnie arról, hogy valóban észlelte-e minden közlekedő a kereszteződésbe érkezését és erre megfelelően reagálnak-e. Csak abban az esetben hajthat be a kereszteződésbe, ha meggyőződött arról, hogy ezzel nem veszélyeztet sem személyi biztonságot, sem anyagit.

A mentős is ember…

Erről néha elfeledkezik az ember, amikor kék lámpával megy, főleg amikor gyerekhez, vagy komoly sérüléshez, – balesethez vagy ne adj Isten újraélesztéshez.

„A jó gépész” (ahogy mi egymás között nevezzük a sofőröket) ilyenkor is megőrzi a hidegvérét és tud alkalmazkodni a forgalomhoz.

De nézzük a szóban forgó esetet:
Ez a kereszteződés a Mercis irányából sokkal jobban lekezelhető, mint ahogy neki sikerült. Aki már járt arra, az tudja, hogy van kb. 40 métere abból az irányból érkezőnek meglátni a mentőt és megállni a kereszteződésig. Nagyjából ugyan annyi idő, mint ahogy zöldről sárgára vált a lámpa. Nem kell hirtelen fékezni, de 50 km/h-ról megállni elég. Erre elég sokan képesek…

De a probléma ott kezdődik, hogy nem tanítják meg az oktatók, hogy mit csináljunk, ha halljuk a szirénát.

Vagyis tanítanak valamit, de két dolgot látok az éppen tanulóknál. Az egyik és egyben a legnagyobb baromságot, hogy tapossunk a fékbe, álljunk meg minél hamarabb, bárhol is vagyunk, majd a mentő kikerül, megoldja.

Pedig a képlet egyszerű:
Ha nem látjuk szemből érkezni a megkülönböztető jelzést használó járművet, akkor belenézünk a tükörbe. Ha ott sem látjuk, akkor oldalról érkezik.
Ekkor fékezhetünk akár nagyobbat is, hiszen a mögöttünk haladónak az a dolga, hogy akkora követési távolságot hagyjon, hogy ne szaladjon belém.

Ha mögöttünk látjuk közeledni a szirénázó járművet, semmi esetre se kezdjünk a fékbe taposni.

Ez a legrosszabb, amit tehet az ember. Már csak a fizika és logika okán is, hiszen nagyobb sebességgel halad mögöttünk a jármű, valamikor el kell kezdenie lassítani, és a fékezéssel mit csinál az ember? Lerövidíti a fékutat. Ez sokkal rosszabb, mintha haladunk tovább 50-el és 2-3 másodperccel később váltunk csak sávot. Nem veszélyeztetünk így senkit, nem kényszerítjük a mentőt hirtelen fékezésre, sávváltásra vagy akár megállásra és újra elindulásra.

A Lehel téri szituációnál a Mercis azonban szemmel láthatóan észre sem vette a közeledő mentőt (az ő szemszögéből nézve veszélyforrást). Ennyire passzívan vagy figyelmen kívül hagyva a környezetet nagyon veszélyes vezetni.

De miért nem hallotta a mentőt? Nem tudom eldönteni, hogy hallotta-e vagy sem, de azt hozzá kell tennem, hogy

az új (sárga) mentőknek a hangját szerintem sokkal nehezebb meghallani, mint a korábbi mentőkét.

Ennek oka, hogy a gyártó cég (nem a Mercedes, hanem aki átalakítja a Sprintert mentőautóvá) az autó tetejéről lehelyezte a szirénát a lökhárítóhoz. Így viszont már nem csak az a probléma, hogy a házak verik össze-vissza a hangot, hanem egy nagyobb jármű könnyen leárnyékolhatja azt és teljesen eltérítheti az eredeti iránytól.

Remélem megérte leírnom és sokan elolvassák majd! Segítsétek egymást az utakon és a hatóságok munkáját!

– Egy, a neve elhallgatását kérő mentős –

MEGOSZTOM:

MEGOSZTÁS:

hirdetés

Mögöttünk nem áll semmilyen szervezet! Támogatásod óriási segítség!

Ha fontosnak tartod céljainkat, itt támogathatsz minket. Hálásan köszönjük!

TOVÁBBI HÍREK

  • Fának, majd oszlopnak ütközött egy autó. A kidőlt fa egy éppen arra sétáló nőre és gyermekére dőlt

    Fának, majd oszlopnak ütközött egy autó. A kidőlt fa egy éppen arra sétáló nőre és gyermekére dőlt


  • Azt tervezik, hogy autóvezetői vizsgán vezetéstámogató rendszereket is lehet majd használni

    Azt tervezik, hogy autóvezetői vizsgán vezetéstámogató rendszereket is lehet majd használni


  • Menet közben leszakadt az Opel Astra lökhárítója az M2-esen

    Menet közben leszakadt az Opel Astra lökhárítója az M2-esen


  • Bepöccent a vasúti átjáróban: Leblokkolt mindenkit és ütött is

    Bepöccent a vasúti átjáróban: Leblokkolt mindenkit és ütött is


  • Ingyenes parkolási engedély, vagy ingyen BKK bérlet. Választhatnak a II. kerület lakói a jövő évtől

    Ingyenes parkolási engedély, vagy ingyen BKK bérlet. Választhatnak a II. kerület lakói a jövő évtől


  • Óriási motoros esést rögzített egy fedélzeti kamera a Könyves Kálmán körúton

    Óriási motoros esést rögzített egy fedélzeti kamera a Könyves Kálmán körúton


  • Meghalt a bukaresti magyar konzul. Összezúzta autóját egy defektet kapott, fát szállító teherautó

    Meghalt a bukaresti magyar konzul. Összezúzta autóját egy defektet kapott, fát szállító teherautó


  • A taxisok nemcsak kisajátították maguknak az egyes drosztokat, de mindemellett feketén is dolgoztak. Ezzel gyanúsít a rendőrség több taxist

    A taxisok nemcsak kisajátították maguknak az egyes drosztokat, de mindemellett feketén is dolgoztak. Ezzel gyanúsít a rendőrség több taxist


  • Az utolsó pillanatban hajtott át a vonat előtt egy autós a vasúti átjáróban

    Az utolsó pillanatban hajtott át a vonat előtt egy autós a vasúti átjáróban


  • Többször elesett a motorral az ittas sofőr. Egyszerűen nem bírt vele

    Többször elesett a motorral az ittas sofőr. Egyszerűen nem bírt vele


  • Lefejelte az intézkedő rendőrt, fenyegette a rendőröket

    Lefejelte az intézkedő rendőrt, fenyegette a rendőröket


  • Akkorát büntetőfékezett állóra egy BMW-s, hogy kettővel mögötte is alig tudtak megállni az M0-son

    Akkorát büntetőfékezett állóra egy BMW-s, hogy kettővel mögötte is alig tudtak megállni az M0-son


  • Úgy „megpofátlanították” az M3-ason a Mercedes sofőrjét, hogy ijedtében majdnem lezúzott egy autót

    Úgy „megpofátlanították” az M3-ason a Mercedes sofőrjét, hogy ijedtében majdnem lezúzott egy autót


  • Elképesztő felvétel került elő a ceglédi vonatbalesetről

    Elképesztő felvétel került elő a ceglédi vonatbalesetről


  • A Keleti után elesett a Déli pályaudvar is, mert teherautóval ütközött egy InterCity

    A Keleti után elesett a Déli pályaudvar is, mert teherautóval ütközött egy InterCity